Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
we Włocławku





       W dniu 23.08.2013 r. w ramach działań środowiskowych o charakterze turystycznym zorganizowano dla grupy wsparcia nr IX „Daj sobie szansę – bądź kobietą aktywną III …” wycieczkę do Biskupina, której celem była integracja i aktywizacja osób objętych wsparciem.
 
Wyjazd z Włocławka nastąpił o godz. 8.15 spod Hotelu Kujawy, natomiast powrót uczestników pełnych wrażeń i dobrych humorów był o godz. 17.00.
 
Uczestniczki wycieczki rozpoczęły zwiedzanie Ziem Pałuckich od przejazdu kolejką wąskotorową ze Żnina do Biskupina. Przejazd kolorową kolejką, dźwięk stukoczących kół, charakterystyczne dla pociągu kołysanie oraz możliwość podziwiania z okien typowych pałuckich krajobrazów był niezapomnianą atrakcją. Dużym zaskoczeniem dla wszystkich uczestników był napad na pociąg przez jadących konno i strzelających z rewolwerów kowboi, którzy zatrzymali pociąg „ograbiając” podróżnych z pieniędzy i porywających z sąsiedniego wagonu dzieci.
Po niezaplanowanym postoju kolejki ruszyliśmy dalej do Wenecji, gdzie z okien wagonu mogliśmy podziwiać zabytkowe parowozy w skansenie weneckim.
Weneckie muzeum to jeden z największych w Europie skansenów kolei wąskotorowej o rozstawie 600 mm. Zgromadzono tu kilkadziesiąt niezwykłych eksponatów - między innymi 17 zabytkowych parowozów (najstarszy pochodzi z 1899 roku, kilka następnych z okresu I wojny światowej), wagony o najróżniejszym przeznaczeniu - towarowe, pasażerskie, drezyny ręczne i motorowe. Ekspozycję uzupełnia niezbędna infrastruktura kolejowa: zabytkowa poczekalnia, budka dróżnika ze szlabanem, torowiska z rozjazdami, zwrotnicami, żuraw wodny służący do uzupełniania poziomu wody w kotłach lokomotyw, obrotnica umożliwiająca zmianę kierunku jazdy.
W Wenecji podziwialiśmy również trwałe ruiny zamku, który powstał w połowie XIV wieku na zlecenie Mikołaja Nałęcza z Chomiąży. Do dziś zachowały się jedynie fragmenty murów i dziedziniec.
Po dotarciu do Biskupina udaliśmy się do Muzeum Archeologicznego.Tam spacerując po rezerwacie poszliśmy na przystań i statkiem o nazwie „Diabeł Wenecki” odbyliśmy rejs po Jeziorze Biskupińskim.
Dalej udaliśmy się do częściowo zrekonstruowanej osady obronnej kultury łużyckiej sprzed 2700 lat. Oglądaliśmy pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Na terenie skansenu zwiedziliśmy również muzeum.
 
Po wyczerpującym spacerze po rezerwacie udaliśmy się do Żnina na obiad.
 
Podczas całego pobytu czas umilały nam opowieści przewodnika, który w bardzo ciekawy sposób przybliżał nam historię zwiedzanych miejsc.
 
W trakcie wycieczki zacieśniły się więzi między uczestnikami, a także pogłębiona została wiedza historyczna.
 
  
 Opracowała: Julita Chlewicka